Čím se řídit při nákupu
Měkkost a ohebnost – jeden ze dvou hlavních faktorů, co nás bude nejvíce zajímat. Musíme mít předem jasno, jaké cviky a aktivity budeme provádět. Například většina cviků jógy vyžaduje vyšší tvrdost, ale naopak pro silová cvičení, posilování se zátěží v podřepu, v kleku i v sedě se spíše hodí měkčí podložka na cvičení. Platí zde jasné pravidlo – měkkost chrání tělo před pohmožděninami a otlaky, ale zároveň může být příliš měkký materiál důvodem ke snížení stability a k nechtěným pádům v průběhu cvičení.
Tloušťka vrstvy – zde platí stejné pravidlo jako pro měkkost, čím vyšší bude tloušťka a měkkost, tím menší stabilita, ale lepší bariéra vůči pohmožděninám. Musíte také zohlednit svůj typ postavy, zejména podíl tělesného tuku, který chrání chrupavky kloubů a kosti před namáháním. Lidem vysloveně hubeným, s menším podílem svalové hmoty, bude jistě vadit příliš tenká vrstva, tam se uplatní tloušťka 6 – 10 mm, jinak vystačíte s běžnou tloušťkou 4 – 5 mm.
Přilnavost – máte-li možnost si podložku na cvičení osobně vyzkoušet, je to vždy výhoda. Kromě tuhosti vás také bude zajímat přilnavost vůči podlahovým krytinám, tedy zejména keramické dlažbě, laminátu plovoucích podlah, lakovaného dřeva, vinylu, nátěrových hmot podlah v tělocvičnách, ale také třeba doma na koberci. Přilnavost je důležitá jednak vůči podlaze, ale i na lícové straně, kde se pohybujete, povrch by měl být neklouzavý i v případě, že cvičíte v teniskách i bosí a také musí zohlednit vrstvu potu v průběhu sportování.
Univerzální podložky – řiďte se také tím, zda budete používat výrobek čistě na jednu věc, např. pro pilates, jógu, posilování, aerobic, protahovací cviky, anebo ji využijete v domácnosti i jinak, např. dětem na hraní, jako podložku pro domácí práce, pro posezení pro návštěvy, při usedání na podlaze balkonu či venkovní terasy, jako podložku u bazénu atp.